poniedziałek, 25 listopada 2013

ZACZYNAMY OD TR DR... PIĘKNIE MÓWIĘ GŁOSKĘ R:)

Tym razem propozycja dla dzieci, które uczą się wymowy głoski "r". Jednym z początkowych etapów, kiedy już sporo ćwiczeń za nami, jest utrwalanie głoski w zbitkach spółgłoskowych "tr", "dr". Ponieważ wielokrotne powielanie tych samych zadań może być nudne, proponuję dzieciom kilka rodzajów zabaw/gier. Dziś przedstawię dwa z nich.
 
Pierwszy to bajka logopedyczna - czyli krótka historyjka na niezbyt skomplikowanej fabule przeplatana ćwiczeniami logopedycznymi. Zawsze to przyjemniej wykonać zadanie z jakimś wzbudzającym sympatię bohaterem niż samodzielnie zmagać się z gimnastyką języka. Polecam szczególnie dla dzieci, które nie przepadają za rywalizacją. Celem tej bajki jest przygotowanie do wymowy głoski "r", czyli ćwiczenia na pionizację języka oraz na wywołanie wibracji czubka języka.
 
BAJKA O TĘCZY
Dawno, dawno temu żyła pewna Kropelka, która uwielbiała słoneczne promienie (językiem dotykamy podniebienie). Lubiła po nich spływać czesząc je niczym bujne, lśniące włosy (czeszemy język zębami). Kropelka lubiła też skakać radośnie po promieniach (język skacze po podniebieniu). Często śpiewała wtedy z radości (la, la, la, lo, lo, lo, ly, ly, ly). Zdarzało się, ze zeskakiwała na ziemię, aby pospacerować po kwiatach i trawie. Słychać było wtedy jej lekki kroki (ttt, ddd).
            Pewnego razu gdy tak spacerowała wzniósł się silny wiatr, który zaprowadził Kropelkę daleko, aż do stawu (zdmuchujemy papierową kropelkę z języka). Kropelka nie mogła odnaleźć ani swojej ulubionej łąki ani ukochanych promieni słonecznych, za którymi bardzo tęskniła. Słychać było jej cichy szloch (plum, plum, plum). Płacz ten usłyszała sędziwa ropucha i poleciła Kropelce wymawiać zaklęcie:  (nalapatada, nolopotodo, nelepetede).
            W Kropelce obudziła się iskra nadziei, całym swym kropelkowym serduszkiem pragnęła powrócić na słoneczne promienie. Zaczęła więc z całej siły wymawiać zaklęcie: (nalapatada, nolopotodo, nelepetede).
I wtedy stało się coś pięknego. Promienie słoneczne schyliły się do stawu, Kropelka wskoczyła na nie leciutko i nagle na niebie (język wskakuje na podniebienie) ukazała się piękna kolorowa tęcza (malujemy językiem podniebienie). Kwiaty, zwierzęta i ludzie z podziwem spojrzeli w niebo. Odtąd gdy Kropelka zapragnie spotkać promienie, wypowiada zaklęcia (…) i  na niebie ukazuje się wielobarwna tęcza.
 
 
Druga propozycja to gra logopedyczna o tej samej tęczowej tematyce. Celem gry jest utrwalenie głoski "r" w grupie spółgłoskowej "tr" i "dr".
 
 
TĘCZOWA GRA

 
Do gry potrzebne będą:
·        tęczowe koło z sylabami + wskaźnik do zaznaczenia wylosowanego pola,
·         wycięte kropelki.
Zasady gry:
Gracze naprzemian kręcą kołem. Powtarzają sylaby znajdujące się na wylosowanym polu i zbierają kropelki – taką ilość, jaka znajduje się na polu, na którym stanęli. Wygrywa gracz, który zdobędzie ich najwięcej. Jest to gra na czas.
 
 
 
 

7 komentarzy:

 1. Hej. Podczytujemy Twojego bloga i w uznaniu dostajesz od nas nominację do Liebster Award :) A to nasze pytania:
  1. Why not ? ...
  2. Gdybym mogła cofnąć czas to ...
  3. Przyjaźń między kobietą, a mężczyzną - możliwa ?
  4. Robię to co robię bo ...
  5. Ale bym sobie zjadła ...
  6. Jeśli wakacje to tylko w ... i z ...
  7. Nienawidzę ...
  8. Kocham ...
  9. Kawa, herbata, a może co innego ?
  10. "Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach" ?
  11. Na przejażdżkę autem czy rowerem ?
  Dobrej zabawy :)
  Pozdrawiam, Mama A. i Mama I.

  OdpowiedzUsuń
 2. Otrzymujesz ode mnie nominację do Liebster Blog Award. Reszta tutaj:
  http://nietypowamatkapolka.blogspot.com/
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaglądam na Twojego bloga systematycznie, raczej nie komentuję, ale przyswaja sobie wiedzę, którą tu zostawiasz. Dzisiejsze ćwiczenia dotyczące głoski R zainteresowały mnie szczególnie. Moje maluchy są na etapie wypowiadania zamiast R - J. Póki co mają prawo, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by w zaprezentowane przez Ciebie gry się pobawić - skorzystamy z podpowiedzi na pewno. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam! Nominuję Cię do Liebster Blog Award.

  Po szczegóły zapraszam do mnie.
  http://to-co-zachwyca.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam! Nominuję Cię do Liebster Blog Award.

  Po szczegóły zapraszam do mnie.
  http://to-co-zachwyca.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam bardzo ciekawe porady musze je wypróbować na moich terapiach

  OdpowiedzUsuń