środa, 6 listopada 2013

OD CZEGO ZACZĄĆ NAUKĘ CZYTANIA? - cz. 1

Kiedy już stwierdzimy, że będziemy uczyć naszą pociechę czytać, (niekoniecznie dla samego faktu czytania, ale np. po to, aby stymulować rozwój mowy) należy ją do tego odpowiednio przygotować. I tutaj warto wymienić szereg zabaw/ćwiczeń, które w oczach rodziców czasem goszczących na zajęciach są zwykłą zabawą i nie mają nic wspólnego z mową (a właśnie że mają!:)).  Zanim dziecko rozpocznie naukę czytania należy wykonać ćwiczenia ogólnorozwojowe, które można podzielić na kilka kategorii:

1)      Analiza i synteza wzrokowa – umiejętność analizy i syntezy wzrokowej jest niezbędna do nauki czytania, a także pisania. Aby rozwinąć tę umiejętność u dziecka należy wykonywać ćwiczenia początkowo na materiale tematycznym, a później atematycznym. Oczywiście zadania te powinny być dostosowane do wieku dziecka, a przede wszystkim do jego dotychczasowych umiejętności.
 
Przykładowe ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej:

Odszukaj żabkę, która różni się szczegółem. (materiał tematyczny)

  Odszukaj figurę, która różni się szczegółem. (materiał atematyczny)
Która kaczka jest taka sama? (materiał tematyczny)

Która figura jest taka sama? (materiał atematyczny)

  
 
Odszukaj fragmenty ilustracji przedstawione poniżej:
 
Ułóż obrazek:
Ułóż figury według wzoru:

 
cdn.
 
 
 

 

4 komentarze:

 1. My mocno pracujemy:) gdy tylko jest czas i ochota ze strony moich pociech:) Basia ma ciągle ochotę, Stasio po przedszkolu zmęczony ale daje się czasami namówić:) Analiza i synteza to bardzo lubiane przez maluchy zajęcie:) o książeczkach cieszyńskiej nie wspomnę:) Tylko dla Stasia ubarwiam je dziwnymi opowieściami;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nominowałam Cię do The Versatile Blogger Awards, ujawnisz o sobie 7 rzeczy?
  szczegóły: http://matkabrowar.blogspot.com/2013/11/weekend-zakupy-i-nominacja.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za nominacje:) Postaram się odpowiedzieć w wolnej chwili, a co do nominacji blogów, to z chęcią nominowałabym wszystkie blogi z mojej listy blogów po prawej stronie:)

   Usuń
 3. Bardzo fajne ćwiczenia. Szczególnie ten obrazek z jego powycinanymi fragmentami:)
  Pozdrawiam i czekam na więcej wpisów

  OdpowiedzUsuń