poniedziałek, 18 listopada 2013

GRA LOGOPEDYCZNA NA PIONIZACJĘ JĘZYKA... DLA FANÓW PIŁKI NOŻNEJ:)


Miało być o czytaniu ciąg dalszy, ale na to jeszcze przyjdzie pora. Dziś chciałam się z Wami podzielić pomysłem pewnej gry, której głównym celem jest pionizacja języka, tj. spowodowanie, żeby język unosił się „do góry”, czyli do podniebienia. Umiejętność ta jest bardzo ważna i potrzebna do wymówienia wielu głosek, m.in. sz, ż, cz, dż, r. To właśnie często przez brak pionizacji języka u dzieci powoduje, że seplenią lub nie wymawiają właściwie głoski r (Uwaga! Głoski sz, ż, cz, dż pojawiają się ok. 4. roku życia, a r nawet koło 5.- 6., dlatego gra polecana jest dla dzieci, które skończyły 3 lata). 
Stąd gra – wymyślona z dedykacją dla Krzysia, ale przetestowana również na innych sepleniących fanach piłki nożnej. A muszę przyznać, że dzieci pod tym względem są wyjątkowo wymagającym jury, jeżeli gra nie wzbudza zainteresowania, mówią o tym otwarcie! Dlatego tę grę mogę z czystym sercem polecić!J Dodatkowym plusem gry jest to, że ćwiczenia te mogą wykonywać również dzieci z seplenieniem międzyzębowym. A zatem, do dzieła!

Do gry potrzebne będą:

·         boisko piłki nożnej wydrukowane na kartce z bloku technicznego A4 lub A3,

·         dwustronne piłki – kartoniki z zadaniami,

·         zakrętki od butelek po wodzie mineralnej (po 6 w dwóch kolorach) ponumerowane od 1 do 6,

·         kostka.

 
 
 

Przebieg gry:

1.    Gracze rozstawiają swoich zawodników (zakrętki) na boisku. Piłki z zadaniami układamy z jednej strony boiska.

2.     Jeden z zawodników rzuca kostką. Następnie losuje piłkę – zadanie. Jeżeli uda mu się wykonać ćwiczenie odkłada piłkę do bramki przeciwnika, co oznacza, że „strzelił gola”. Jednocześnie zabiera z pola zakrętkę z taką liczbą, jaką wylosował liczbę oczek na kostce.

3.    Jeżeli zawodnikowi po raz kolejny wypadnie ta sama liczba oczek na kostce, to losuje zadanie ze swojej bramki, ale już nie zdobywa punktów.

4.    Wygrywa gracz, który jako pierwszy strzeli 6 goli, czyli ten, który wykona prawidłowo zadania i zbierze swoich zawodników – zakrętki. Powodzenia!

Uwaga! Jestem świadoma tego, że na boisku powinno znajdować się jedenastu zawodników. Dlatego dla starszych dzieci mam przygotowaną „poważniejszą” wersję. Wtedy można wykorzystać dwie kostki i kombinować, w jaki sposób zdobyć wszystkie zakrętki. Ponieważ zadań jest dwanaście, w tej wersji nie umieszczamy piłek w bramkach (wykorzystujemy je wielokrotnie), a jedynie zbieramy zakrętki.

Chętnie udostępnię grę w pliku PDF, ale proszę o podpowiedź, jak umieścić taki plik na blogu, ewentualnie mogę wysłać mailem, bo widzę, że zadania na piłkach nie są zbyt czytelne.

26 komentarzy:

 1. Świetny pomysł, my mamy problemy z [r] (http://sandrabyla.blogspot.com/2013/11/logopeda-wrrr.html) ale powoli coraz lepiej sobie radzimy... Codzienne ćwiczenia są dla dziecka czasami nudne dlatego każde urozmaicenie jest fajne :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sandra, dziękuję za odwiedziny na blogu:) Wkrótce specjalnie dla Was pojawi się gra utrwalająca głoskę "R" na początkowym etapie, tymczasem polecam moje "Gry logopedyczne z głoską r" (Wydawnictwa Edukacyjnego), w których znajdziecie gry utrwalające "R" na każdym etapie - takie ćwiczenia na wesoło, a przy okazji skuteczne:)
   Grę powyżej również polecam, zwłaszcza, jeśli "r" zastępowane jest przez "j", jak pisałaś na blogu.
   pozdrawiam
   Magda

   Usuń
  2. Słów kilka o naszych postępach http://sandrabyla.blogspot.com/2013/11/konczymy-reranie.html

   Usuń
 2. Ćwiczenie stworzone dla nas:) spróbuje namówić mojego indywidualistę:) czasami się zastanawiam, co zrobić by pojawiło się u nas magiczne sz:) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że ćwiczenia z tej gry będą jak znalazł dla Stasia:) Polecam "Szumki" I. Spychał, B. Dawczak i "Język hop do góry!" E. Morkowskiej. W pierwszej kolorowej i ciekawej książeczce jest dokładnie napisane i zobrazowane jak wyczarować magiczne sz;) W razie potrzeby służę pomocą:) powodzenia:)

   Usuń
 3. Nominowałam Cię do Versatile Blogger Award, zapraszam do zapoznania się z zasadami http://sandrabyla.blogspot.com/2013/11/versatile-blogger-awards.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Sandra dziękuję za nominacje:) Bardzo mi miło:) I gratuluję postępów w terapii logopedycznej, tak jak obiecałam - kolejny post dla Was:)

  OdpowiedzUsuń
 5. mogłabym prosić o wysłanie gry mailem? paulka100@onet.pl
  byłabym wdzięczna :)

  OdpowiedzUsuń
 6. I ja poprosze na maila, jeśli mogę :) Podoba mi się. Choć przydałaby mi się wersja dla 3 lub 4 graczy.. ;) poproszę na maila taka.babska.proba+logo@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam :)

  Czy mogę prosić grę na adres mail? :) kontakt@agnieszkasiolek.pl Z góry dzięki :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. poproszę grę na mail;) dziękuję monika.lejtkowska@tlen.pl

  OdpowiedzUsuń
 9. Super gra - ćwiczenie logopedyczne. brawo dla autorki!

  OdpowiedzUsuń
 10. Fantastyczny pomysł! Jeśli mogę i ja proszę o grę mariaszyfter@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam. Chętnie zrobię taką grę dla swoich podopiecznych: dipdip@autograf.pl

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam, Gra jest fantastyczna. Gratuluję pomysłu.
  Bardzo poproszę o grę na e-maila jowika66@interia.pl
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Genialny pomysł dla fanów piłki nożnej.
  Pozdrawiam i zapraszam http://audio-slowo.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam, gratuluję pomysłu
  Bardzo prosiłabym o przesłanie gry na e-maila bozena.kuflowska@op.pl
  Dziękuje

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam!
  To dopiero moje pierwsze kroki w logopedii, gra bardzo mi się spodobała. Mogę poprosić o przesłanie na maila, także wersji dla dzieci starszych. Z góry dziękuję. Joanna Przybyszewska
  przybyszewska.joanna3@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam! gra może i fajna, ale co zrobić z dzieckiem jeśli wcale nie podnosi języka do góry, z proponowanych ćwiczeń udało się nauczyć kląskać/konik, mlaskać, głoski /l/ brak. może cos doradzicie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, jeżeli umie kląskać, tzn. że jednak trochę podnosi język do góry, proponuję zabawę np. przytrzymywanie językiem drażetki na podniebieniu, zlizywanie językiem z podniebienia czekolady, można spróbować też przytrzymać przy ćwiczeniach język szpatułką/łyżeczką/paluszkiem i ćwiczyć... cierpliwie. Jeżeli to nie działa, proponuję pokazać się u logopedy, który stwierdzi przyczynę, np. krótkie wędzidełko i powie co dalej robić, w jakim wieku jest dziecko?

   Usuń
 17. Bardzo atrakcyjna gra, poproszę na maila, jeśli mogę magdalen211@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 18. Świetna zabawa! Poproszę o lepszą jakość na maila ewelina22.08@interia.pl

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam serdecznie :) Bardzo proszę o przesłanie gry w pdf na maila: olarak3377@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 20. Fantastyczny pomysł! Czy również mogę prosić o wysłanie gry na maila? sylwiaqwerty18@gmail.com
  Pozdrawiam i z góry dziękuję! :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Witam. Super pomysł. Czy też mogę poprosić o mail z tą grą. Adres ania123-17@o2.pl Z góry dziękuję i pozdrawiam. Ania

  OdpowiedzUsuń
 22. Witam. Czy też mogę poprosić o przesłanie tej superowej gry. Podaję adres e-mail ania123-17@o2.pl Z góry dziękuję i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń